en

31.05.2023

Spawanie aluminium – na czym polega, ile kosztuje?

Spawanie aluminium jest procesem, który, mimo swojej technicznej złożoności, zyskał popularność ze względu na niezwykłe właściwości aluminium. Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, tworzywo to jest materiałem wybieranym w wielu różnych branżach, takich jak np. motoryzacja, lotnictwo, budownictwo. Pomimo swoich licznych zalet, spawanie aluminium stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych spawaczy. Na czym polega ten proces? Czy jest drogi? Odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy.

Na czym polega spawanie aluminium?

Spawanie aluminium to proces łączenia co najmniej dwóch elementów aluminiowych, najczęściej za pomocą ciepła, co powoduje stopienie się powierzchni stykających się krawędzi. W miarę ostygania tworzy się stałe połączenie, które jest równie mocne, jeśli nie mocniejsze, niż oryginalny materiał.

Spawanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów łączenia metali, a spawanie aluminium ma swoje unikalne cechy, które odróżniają je od spawania innych metali. Wysoka przewodność cieplna aluminium, skłonność do utworzenia warstwy tlenku na powierzchni, a także niska temperatura topnienia, to tylko niektóre z cech, które powodują, że spawanie aluminium jest bardziej skomplikowane. Warto zatem zlecić je profesjonalistom z BJB Services.

Metody spawania aluminium

Poniżej przedstawiamy dwie, najpopularniejsze metody spawania aluminium, wykorzystywane również przez specjalistów z BJB Services.

  • Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) – jest to jedną z najchętniej wykorzystywanych technik spawania aluminium. Polega na użyciu elektrody wolframowej do generowania łuku elektrycznego, który topi metal, w obecności gazu ochronnego (najczęściej argonu). Ta metoda jest ceniona za swoją precyzję i możliwość kontroli nad procesem spawania, co czyni ją idealną do delikatnych prac.
  • Spawanie MIG (Metal Inert Gas) – technika ta, znana również jako spawanie łukiem elektrycznym z gazem ochronnym, polega na użyciu drutu spawalniczego jako elektrody i jednocześnie źródła metalu do spoiny. Podobnie jak w spawaniu TIG, używa się gazu ochronnego do zabezpieczenia strefy spawania przed wpływem atmosfery. Spawanie MIG jest szybsze niż TIG, ale niekiedy mniej precyzyjne.

Koszt spawania aluminium

Cena spawania aluminium może różnić się ze względu na wiele czynników. Przede wszystkim poszczególne techniki spawania mają różne koszty operacyjne. Na przykład, spawanie TIG może być droższe niż MIG ze względu na większą precyzję i dłuższy czas potrzebny na wykonanie pracy. Grubsze materiały mogą wymagać więcej czasu i energii do spawania, co automatycznie zwiększa zazwyczaj  koszty.

Szacuje się jednak, że średnia cena za spawanie aluminium w 2023 roku wynosi około 10 zł brutto/cm materiału.

Podsumowanie

Spawanie aluminium jest skomplikowanym procesem, który polega na połączeniu ze sobą minimum dwóch materiałów, najczęściej wykorzystując do tego ciepło. Pomimo swojej złożoności technicznej, spawanie odgrywa kluczową rolę w wielu różnych branżach, takich jak motoryzacja, lotnictwo czy budownictwo. Istnieje kilka technik spawania aluminium, do najpopularniejszych należy spawanie TIG, MIG. Cena za usługę tę jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Szacowany koszt pracy wynosi natomiast mniej więcej 10 zł brutto/cm materiału.