Konstrukcje stalowe cieszą się szerokim zastosowaniem w wielu gałęziach przemysłu i branży budowlanej. Nic dziwnego, stanowią bowiem podstawę obiektów mieszkalnych czy firmowych, a także różnego rodzaju urządzeń i maszyn wykorzystywanych w fabrykach. Aby konstrukcje stalowe były solidne i bezpieczne muszą zostać poddane specjalistycznej obróbce. Najskuteczniejszym sposobem ich montażu jest łączenie poszczególnych elementów metalowych w procesie spawania. Jakie techniki spawalnicze wyróżniamy?
Spawanie konstrukcji stalowych to procedura mająca na celu połączenie ze sobą poszczególnych elementów metalowych. W trakcie procesu dochodzi do rozgrzania części do odpowiedniej temperatury, a następnie do ich stopienia. W ten sposób powstaje trwała i wytrzymała spoina o doskonałych parametrach użytkowych.
Spawanie konstrukcji powinno przebiegać szybko i precyzyjnie, dlatego warto zlecić to zadanie wykwalifikowanym spawaczom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności potwierdzone certyfikatami. Dzięki temu zyska się pewność, że realizowane zlecenie zostanie wykonane nie tylko w zgodzie z oczekiwaniami klienta, lecz także z danym projektem.
Chociaż może się wydawać, że podczas przeprowadzania prac spawalniczych, rodzaj stali nie ma znaczenia, nic bardziej mylnego. Popularny stop metaliczny występuje w różnych odmianach. W przypadku konstrukcji stalowych należy zdecydować się na wysokogatunkowy materiał, który będzie dobrany do elementów instalacji i warunków eksploatacji.
Główną zaletą łączenia ze sobą elementów stalowej konstrukcji w procesie spawania jest możliwość wykonania wielu połączeń w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, powstałe w ten sposób spoiwa są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu cała instalacja jest solidna i bezpieczna.
Kolejną zaletą spawania stali jest zdecydowanie niższa waga łączników niż w przypadku sięgnięcia po inne metody połączeń, np. przy użyciu śrub. Prace spawalnicze pozwalają również zmniejszyć ilość potrzebnych materiałów – blach czy nakładek.
Wyróżniamy różne metody spawania konstrukcji stalowych, w tym MIG, MAG i TIG.