Tworzenie różnego rodzaju instalacji przemysłowych wymaga wykonania trwałych i szczelnych połączeń, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo i skuteczność działania całego systemu. Nic więc dziwnego, że jednym z powszechnie wykorzystywanych rozwiązań w wielu branżach (nie tylko hydraulicznej) są połączenia kołnierzowe. Co to takiego? Jakie są ich zalety?
Połączenia kołnierzowe to współosiowe, przeciwległe kołnierze, które są połączone przy użyciu czterech (bądź większej liczby) śrub. Zwykle pomiędzy nimi zlokalizowana jest uszczelka, chociaż bardzo często można również spotkać połączenia typu kołnierz-kołnierz.
Wedle obowiązujących przepisów i wymogów Europejskiej Dyrektywy Ciśnieniowej połączenia kołnierzowe powinny być wykonywane oraz montowane przez uprawnionych do tego specjalistów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty. Dlaczego to takie ważne? Wspomniane wyżej rozwiązanie jest jednym z najważniejszych elementów instalacji bądź urządzeń ciśnieniowych. Właściwy dobór połączenia kołnierzowego zapewnia zatem bezpieczne i długotrwałe użytkowanie systemu.
Połączenia kołnierzowe złożone są z następujących elementów:
W zależności od systemów, połączenia mogą się różnić wymiarami konkretnych elementów bądź rodzajem i właściwościami materiałów użytych do ich wykonania.
Połączenia kołnierzowe cieszą się szerokim zastosowaniem w przemyśle ze względu na swoje zalety. Wśród najważniejszych korzyści ich zamontowania należy wymienić:
Specjaliści zajmujący się montażem połączeń kołnierzowych przed rozpoczęciem prac wybierają potrzebne narzędzia, takie jak klucze dynamometryczne ręczne czy hydrauliczne. Następnie dokręcają śruby, uwzględniając przy tym moment obrotowy wynikający z obliczeń. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie siły dociągania kołnierzy do danego systemu. Na koniec instalację należy udokumentować specjalnym protokołem.
Połączenia kołnierzowe są stosowane w hydraulice domowej, przemysłowej, siłowej czy instalacjach pomp ciepła. Niezależnie od ich wykorzystania, wybierając poszczególne elementy systemu, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Wysokiej jakości kołnierze, śruby i uszczelki zapewniają całej konstrukcji szczelność i bezpieczeństwo, wpływając równocześnie na jej wytrzymałość i trwałość.