pl

21.02.2022

Połączenia kołnierzowe – Co to?

Tworzenie różnego rodzaju instalacji przemysłowych wymaga wykonania trwałych i szczelnych połączeń, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo i skuteczność działania całego systemu. Nic więc dziwnego, że jednym z powszechnie wykorzystywanych rozwiązań w wielu branżach (nie tylko hydraulicznej) są połączenia kołnierzowe. Co to takiego? Jakie są ich zalety?

Połączenia kołnierzowe – co to takiego?

Połączenia kołnierzowe to współosiowe, przeciwległe kołnierze, które są połączone przy użyciu czterech (bądź większej liczby) śrub. Zwykle pomiędzy nimi zlokalizowana jest uszczelka, chociaż bardzo często można również spotkać połączenia typu kołnierz-kołnierz.

Wedle obowiązujących przepisów i wymogów Europejskiej Dyrektywy Ciśnieniowej połączenia kołnierzowe powinny być wykonywane oraz montowane przez uprawnionych do tego specjalistów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty. Dlaczego to takie ważne? Wspomniane wyżej rozwiązanie jest jednym z najważniejszych elementów instalacji bądź urządzeń ciśnieniowych. Właściwy dobór połączenia kołnierzowego zapewnia zatem bezpieczne i długotrwałe użytkowanie systemu.

Połączenia kołnierzowe – z czego się składają?

Połączenia kołnierzowe złożone są z następujących elementów:

  • dwa kołnierze stalowe, które są symetryczne względem osi,
  • uszczelki,
  • śruby z nakrętkami, które są częściami łączącymi.

W zależności od systemów, połączenia mogą się różnić wymiarami konkretnych elementów bądź rodzajem i właściwościami materiałów użytych do ich wykonania.

Jakie są zalety połączeń kołnierzowych?

Połączenia kołnierzowe cieszą się szerokim zastosowaniem w przemyśle ze względu na swoje zalety. Wśród najważniejszych korzyści ich zamontowania należy wymienić:

  • Szczelność – profesjonalnie wykonana instalacja wykorzystująca wysokiej jakości kołnierze stalowe i inne elementy to gwarancja skuteczności i niezawodności przez długie lata eksploatacji.
  • Rozłączność – zastosowanie śrub umożliwia proste rozłączenie kołnierza w razie konieczności. Jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych usterek, potrzeby przeprowadzenia prac konserwacyjnych wewnątrz rury bądź wymiany elementu instalacji.
  • Sztywność – użycie części zgodnych z obowiązującymi normami zabezpiecza konstrukcję przed odgięciami i uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu można się cieszyć bezproblemowym przepływem przez długi czas.

Montaż połączeń kołnierzowych

Specjaliści zajmujący się montażem połączeń kołnierzowych przed rozpoczęciem prac wybierają potrzebne narzędzia, takie jak klucze dynamometryczne ręczne czy hydrauliczne. Następnie dokręcają śruby, uwzględniając przy tym moment obrotowy wynikający z obliczeń. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie siły dociągania kołnierzy do danego systemu. Na koniec instalację należy udokumentować specjalnym protokołem.

Podsumowanie

Połączenia kołnierzowe są stosowane w hydraulice domowej, przemysłowej, siłowej czy instalacjach pomp ciepła. Niezależnie od ich wykorzystania, wybierając poszczególne elementy systemu, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Wysokiej jakości kołnierze, śruby i uszczelki zapewniają całej konstrukcji szczelność i bezpieczeństwo, wpływając równocześnie na jej wytrzymałość i trwałość.