pl

08.03.2023

Spawanie metodą 138 – na czym polega? gdzie szukać spawaczy?

Spawanie to proces polegający na zespoleniu ze sobą materiałów poprzez nagrzanie, a następnie stopienie miejsca łączenia. Wyróżniamy różne metody spawania w osłonach gazowych, w tym MAG 138. Zgodnie z obowiązującymi wymogami, aby wykonywać prace spawalnicze, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia.

Gdzie znaleźć wykwalifikowanych spawaczy?

Na czym polega spawanie metodą 138?

Zapraszamy do lektury!

Spawanie metodą MAG 138 – na czym polega?

Metoda 138 to inaczej spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego drutem proszkowym o rdzeniu metalicznym. Najczęściej stosowanym gazem osłonowym aktywnym jest dwutlenek węgla bądź mieszanki gazowe złożone z dwutlenku węgla, argonu, tlenu itd.

Na czym polega metoda MAG 138? W trakcie spawania, między obrabianym materiałem a elektrodą, powstaje łuk elektryczny. Jarzący się łuk topi drut, dzięki czemu powstaje płynne jeziorko spawalnicze. Następnie jeziorko krzepnie, tworząc trwałe połączenie dwóch materiałów.

Aby zabezpieczyć jeziorko spawalnicze i spoinę przed tlenem z otoczenia, stosuje się gaz osłonowy, doprowadzany przez specjalną dyszę.

Spawanie MAG 138 – zalety

Spawanie metodą MAG 138 ma wiele zalet:

 • wysoka wydajność,
 • możliwość spawania półautomatycznego, automatycznego i zrobotyzowanego,
 • duża szybkość spawania,
 • dobre, trwałe spoiny,
 • możliwość spawania w różnych pozycjach,
 • powstawanie niewielkiej ilości żużlu,
 • można spawać również na zewnątrz,
 • uniwersalność (metodę MAG 138 można stosować do spawania stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, aluminium, miedzi, tytanu i stopów).

Spawanie MAG 138 – zastosowanie

Technika spawania MAG 138 znajduje zastosowanie w różnych sektorach przemysłu, między innymi w stoczniach, zakładach zajmujących się produkcją konstrukcji stalowych, zbiorników ciśnieniowych, rurociągów czy innych części ze stali. Spawanie elektrodą topliwą stosuje się również podczas prac remontowych czy konserwacyjnych. MAG to uniwersalna metoda łączenia ze sobą materiałów stalowych, która może być wykorzystywana w dużych firmach produkcyjnych, jak i niewielkich warsztatach (np. samochodowych).

Spawacze 138 – gdzie szukać?

Doświadczonych spawaczy, o określonych kwalifikacjach zawodowych można znaleźć w BJB Services. Firma oferuje outsourcing spawaczy 138 z Azji. Specjaliści zajmują się między innymi spawaniem:

 • kadłubów statków,
 • aluminium,
 • zbiorników,
 • konstrukcji stalowych,
 • rurociągów,
 • stali kotłowej, czarnej, nierdzewnej, duplex, superduplex.

Spawacze z Azji posiadają odpowiednie uprawnienia, udokumentowane certyfikatami. Są terminowi, profesjonalni, do każdego zlecenia podchodzą z zaangażowaniem. Ponadto posiadają wiedzę i doświadczenie z zakresu spawania metodą 138, dzięki czemu wykonywane przez nich spoiny są trwałe, wytrzymałe i solidne.

Spawanie metodą 138 – podsumowanie

Metoda MAG 138 to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego drutem proszkowym o rdzeniu metalicznym. Jest to uniwersalna technika łączenia elementów stalowych, stosowana w różnych gałęziach przemysłu. Wyróżnia się między innymi dobrą jakością spoin, wydajnością, możliwością spawania w różnych pozycjach.

Osoby, które poszukują wykwalifikowanych spawaczy 138, mogą skorzystać z usługi outsourcingu w BJB Services. Specjaliści z Azji posiadają dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie spawania MAG 138, co potwierdzają liczne certyfikaty. Ponadto są terminowi i profesjonalni. Decydując się na wynajęcie spawaczy, nie trzeba martwić się ich dojazd na miejsce zlecenia, kwatery czy specjalistyczny sprzęt do pracy.