pl

21.12.2022

Spawanie mosiądzu – na czym polega, jakie są rodzaje i ile kosztuje

Aby przeprowadzić właściwie usługi spawalnicze, należy dopasować metodę pracy do materiału. Jednym z metali bardzo często poddawanych obróbce jest mosiądz. Spawanie mosiądzu to zajęcie, który wymaga zarówno odpowiednich narzędzi, jak i wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Na czym polega ten proces? Jakie są rodzaje spawania mosiądzu? Ile to kosztuje?

Na czym polega spawanie mosiądzu?

Mosiądz to metal kolorowy stosowany do łączenia ze sobą materiałów podczas procesu spawania. Jest to stop cynku (około 10-45%) i miedzi o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze, który w zależności od składu, topi się w różnych temperaturach. Przy czym nie jest ona wyższa niż 1000 stopni Celsjusza (najczęściej temperatura topnienia mosiądzu wynosi 850-950 stopni Celsjusza).

trakcie spawania mosiądzu, należy nie tylko wiedzieć, jaka jest dokładnie jego temperatura topnienia, lecz także jego gęstość (wartość oscyluje wokół przedziału 8,44-8,75 g/cm sześcienny). Z tego względu obróbka tego metalu kolorowego wymaga ogromnej wprawy i wiedzy teoretycznej.

Na czym dokładnie polega spawanie mosiądzu?

Na czym dokładnie polega spawanie mosiądzu? W trakcie procesu łączy się miejscowo bądź powierzchniowo dwa materiały (najczęściej są to metale) lub zespala się ze sobą kilka elementów. Podczas spawania, mosiądz poddawany jest obróbce w temperaturze, która doprowadza do zmiany jego stanu skupienia, dzięki czemu można osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Metody spawania mosiądzu?

Wyróżniamy trzy metody spawania mosiądzu, które stosowane są najczęściej w różnych gałęziach przemysłu. Są to TIGMIG i MAG.

1. Spawanie mosiądzu metodą TIG

Spawanie mosiądzu metodą TIG polega na użyciu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych, na przykład helu czy argonu. W trakcie procesu, prąd doprowadzany jest przez ww. elektrodę wolframową, z której wychodzi łuk spawalniczy rozgrzewający i roztapiający element spawany.

Przed wystąpieniem ewentualnych reakcji chemicznych z jeziorkiem spawalniczym i rozgrzanym materiałem zabezpieczają gazy obojętne. Spawanie TIG stosuje się między innymi do stali wysokostopowych, niskostopowych, nieżelaznych, podczas budowania rurociągów czy zbiorników.

2. Spawanie mosiądzu metodą MIG

Spawanie mosiądzu MIG to inaczej spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. W roli spoiwa występuje drut elektrodowy.

Metoda MIG ma wiele zalet. Proces przebiega sprawnie, trwa stosunkowo krótko, może być przeprowadzany w dowolnej pozycji spawalniczej (spawanie poziome, pionowe, płaskie). Ponadto uzyskane spoiny są mocne i trwałe.

3. Spawanie mosiądzu metodą MAG

Spawanie mosiądzu MAG polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego pojawiającego się pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem.

Jest to spawanie łukowe w osłonie gazów aktywnych chemicznie, na przykład dwutlenku węgla lub mieszanki gazów. Metodę tę stosuje się do stali niestopowej, niskostopowej lub wysokostopowej.

Spawanie mosiądzu – ile kosztuje?

Koszt spawania mosiądzu jest zależny od wybranej metody obróbki oraz ilości materiału poddawanego spawaniu. W zależności od firmy, cennik może się różnić. Dlatego przed zleceniem usług spawalniczych, warto dokładnie zapoznać się z daną ofertą.

Podsumowanie

Podsumowując, mosiądz to nieżelazny metal, który charakteryzuje się dużą odpornością na korozję, płynnością podczas topnienia oraz właściwościami przeciwciernymi. Najbardziej znane metody spawania mosiądzu to TIG, MIG i MAG. Każda z technik różni się formą obróbki materiału oraz użytymi narzędziami.