pl

31.03.2022

Spawanie rur stalowych – Wszystko co musisz wiedzieć

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę w codziennym życiu odgrywają różnego rodzaju systemy rurociągowe. Instalacje wodociągowe czy hydrauliczne dostarczają czystą wodę do domów, którą następnie można wykorzystać do kąpieli czy picia. Aby jednak ciągi stalowe rur spełniały swoją funkcję, muszą być ze sobą trwale połączone. Jedną z metod łączenia jest spawanie, które umożliwia stworzenie długich i złożonych instalacji. Na czym polega ten proces?

 

Spawanie – na czym polega?

Spawanie to proces, który polega na zespoleniu ze sobą poszczególnych materiałów. Jest to możliwe dzięki nagrzaniu brzegów w miejscu łączenia, a następnie ich scalenia z wykorzystaniem spoiwa bądź bez niego.

Obecnie spawanie jest jednym z podstawowych sposobów łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów wykonanych ze stali, w tym rur. Najczęściej stosowaną techniką spawalniczą jest TIG.

 

Spawanie rur stalowych metodą TIG

Większość rur wykorzystywanych w wszelkiego rodzaju instalacjach wykonana jest ze stali, co umożliwia zastosowanie techniki spawalniczej z użyciem elektrody. Metoda ta nazywana jest TIG. Polega ona na spawaniu wolframową elektrodą przy jednoczesnym wykorzystaniu osłony z gazu obojętnego.

Sam proces spawania rur stalowych metodą TIG opiera się na zespoleniu materiałów poprzez nadtopienie brzegu podstawowego elementu przy użyciu ciepła łuku elektrycznego. Warto przy tym zaznaczyć, że może do niego dojść jedynie przy osłonie gazu naturalnego, takiego jak He (hel) czy Ar (argon).

Decydując się na spawanie rurociągów za pomocą techniki TIG, należy unikać kontaktu elektrody ze stalą czarną, ponieważ może to prowadzić do rdzewienia powierzchni. Przed przystąpieniem do pracy, powinno się odpowiednio przygotować rury i sprzęt. Po złączeniu materiałów natomiast należy pamiętać o wyczyszczeniu spoiny po to, by zapobiec utlenianiu się elementów.

 

Spawanie rur stalowych metodą TIG – zalety

TIG jest niezwykle popularną metodą spawania stalowych rurociągów przez wzgląd na wysoką jakość powstałych zespoleń – są one wytrzymałe i trwałe. Sam proces jest „czysty”, ponieważ w trakcie łączenia materiału powstaje zaledwie niewielka ilość żużla. W ten sposób można uniknąć wykonywania dalszych czynności związanych z obróbką surowca po zakończeniu spawania.

 

Profesjonalne spawanie rur stalowych

Spawanie rur stalowych wymaga umiejętności i wiedzy w tym zakresie. Warto zatem zdecydować się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych spawaczy, którzy dysponują dużym doświadczeniem. Przedsiębiorstwo BJB Services zatrudnia wyłącznie profesjonalnych pracowników, których kwalifikacje potwierdzają liczne certyfikaty, co jest niezwykle ważne w przypadku obróbki rurociągów. Podczas spawania instalacji, należy się kierować konkretnymi wymogami określającymi przebieg pracy, zachowując przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa oraz trzymając się wytycznych zawartych w projekcie. Ogromne znaczenie mają również same warunki, precyzja czy umiejętność obliczenia obciążeń, co może przysporzyć sporo trudności osobom niezorientowanym w temacie.