pl

30.11.2022

Spawarka inwertorowa – co to jest i jaką wybrać?

Spawarka jest urządzeniem używanym podczas spawania ręcznego lub automatycznego. Najczęściej stosowana jest do łączenia ze sobą materiałów ze stali bądź z aluminium, chociaż umożliwia również zespolenie ze sobą tworzyw sztucznych. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju spawarki, w tym inwertorowe, przeznaczone do spawania metodą TIG, MAG/MIG i MMA. Jaką spawarkę inwertorową wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Spawarka inwertorowa – co to?

Spawarka inwertorowa to spawarka elektryczna, która umożliwia spawania metodą TIG, MAG, MIG i MMA. W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń do spawania, wyróżnia się wszechstronnością, doskonałymi parametrami technicznymi oraz lekkością i niewielkim rozmiarem, dzięki czemu jej użytkowanie jest komfortowe, niezależnie od stopnia zaawansowania wykonywanych prac.

Warto nadmienić, że spawarki inwertorowe mogą być stosowane nie tylko przez zawodowych spawaczy, lecz także przez domowych majsterkowiczów.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać?

Aby wybrać odpowiednią spawarkę inwertorową, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

  • rodzaj zasilania,
  • dodatkowe funkcje,
  • mobilność,
  • waga urządzenia,
  • częstotliwość używania,
  • łatwość obsługi.

Przed zakupem spawarki inwertorowej, warto zastanowić się dokładnie nad tym do jakich konkretnie prac spawalniczych ma służyć. Na rynku można znaleźć bowiem:

  • Spawarki inwertorowe MIG/MAG – przeznaczone do spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj urządzenia, używany przez profesjonalnych spawaczy.
  • Spawarki inwertorowe TIG – podczas spawania aluminium bądź stali wysokostopowej wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową. Urządzenie przeznaczone do metody TIG umożliwia także przeprowadzanie prac spawalniczych metodą MMA.
  • Spawarki inwertorowe MMA – używane są podczas prac wykonywanych w różnych warunkach (również na zewnątrz). Do spawania urządzeniem stosuje się elektrodę otuloną.

Dodatkowo spawarki inwertorowe można podzielić ze względu na moc. Urządzenia o niewielkim natężeniu prądu sprawdzą się do spawania cienkich elementów, głównie w przydomowych garażach. Spawarki elektryczne o mocy powyżej 250A to najlepszy wybór dla profesjonalistów.

Podsumowanie

Podsumowując, spawarki inwertorowe to urządzenie elektryczne o wszechstronnym zastosowaniu, które można stosować do spawania metodą MIG/MAG, TIG czy MMA. Wybór odpowiedniej spawarki jest zależny od kilku czynników.

Dla majsterkowiczów najlepszym wyborem będą modele o mocy 160A. Osoby, które zajmują się spawaniem zawodowo, powinny zdecydować się na spawarki inwertorowe o mocy powyżej 250A. Podczas zakupu urządzenia, należy również określić do czego ma ono służyć oraz jak często będzie użytkowane.