pl

04.11.2022

TIG czy MIG – Jakie spawanie wybrać?

Spawanie to proces polegający na łączeniu ze sobą materiałów na gorąco. Po stopieniu elementy zespalają się, tworząc twardą spoinę. Wyróżniamy różne techniki spawania, w tym dwie najpopularniejsze, a więc TIG i MIG, które stosuje się w przypadku materiałów o innych cechach fizycznych.

Czym dokładnie charakteryzuje się metoda TIG, a czym MIG? Na czym polega? Jakie spawanie wybrać?

Metoda TIG – na czym polega?

TIG to metoda spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, w branżach, które wymagają precyzyjnej pracy z cienkimi materiałami. Najczęściej metodę TIG wykorzystuje się podczas spawania rurociągów, różnego rodzaju konstrukcji stalowych, zbiorników bądź aluminium.

Na czym dokładnie polega spawanie TIG? W trakcie procesu powstaje łuk spawalniczy między ww. elektrodą a spawanym materiałem.

Stosowany gaz osłonowy jest obojętny, a więc nie ma żadnego wpływu na samo spawanie. Do stworzenia osłony gazu obojętnego najczęściej wykorzystuje się argon, który zapewnia środowisko wolne od tlenu. Stosując metodę TIG, nie trzeba używać dodatkowego materiału.

Metoda MIG – na czym polega?

MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego. Warto przy okazji nadmienić, że gaz, tak samo jak w przypadku TIG, nie bierze udziału w procesie łączenie ze sobą elementów.

Metoda MIG polega na generowaniu impulsu elektrycznego, który przyczynia się do wytworzenia łuku między spawanym materiałem a drutem spawalniczym. W ten sposób dochodzi do stopienia elementu oraz drutu, i powstania spoiny.

Spawanie MIG wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w:

  • przepompowniach (spawanie zbiorników, orurowań, pomp),
  • gazowniach (spawanie rur),
  • fabrykach chemicznych, papierniczych, spożywczych,
  • elektrowniach i elektrociepłowniach.

Spawanie TIG czy MIG – co wybrać?

Wybranie konkretnej metody jest zależne przede wszystkim od rodzaju spawanego materiału. TIG stosuje się podczas spawania metali nieżelaznych, stali niskostopowych i wysokostopowych. MIG natomiast do spawania metali nieżelaznych, takich jak miedź czy aluminium oraz ich stopów.

Zalety metody spawania MIG

Największą zaletą MIG jest uniwersalność. Technikę można wykorzystywać w przemyśle ciężkim i średnim, a także do łączenia blach i podczas prac konserwacyjnych. Kolejne korzyści to: możliwość pracy we wszystkich pozycjach spawania, szybki przebieg procesu oraz trwałe spoiny.

Spawanie TIG jest bardziej wymagające niż MIG, ponieważ wiąże się z większą precyzją i kontrolą jeziorka, materiału dodatkowego i uchwytu.

Zalety metody spawania TIG

Główne zalety metody TIG to: powstanie najwyższej jakości spoiny (nierozerwalnej, trwałej, czystej), niewielka ilość żużla, a także możliwość obróbki materiałów o różnej grubości, zarówno bardzo cienkich, jak i grubszych. Warto na koniec dodać, że dzięki temu, iż TIG wymaga dużej precyzji, w ten sposób zmniejsza się ryzyko popełnienia ewentualnych błędów podczas spawania.